Jūs esate čia: Pradžia > Tai, ko nematome veidrodyje: UV fotografijos atskleidžia kaip mūsų odą pažeidžia saulė

Tai, ko nematome veidrodyje: UV fotografijos atskleidžia kaip mūsų odą pažeidžia saulė

Kartais turime pamatyti savo akimis, kad patikėtume. Prisimenu, kad mokyklos laikais tikėjau, kad rūkymas yra blogai, bet iš tikrųjų jo žalą suvokiau tik pamačius pajuodusius rūkaliaus plaučius.

JAV atliktas tyrimas su 600 vidurinės mokyklos mokinių naudojant ultravioletinių nuotraukų technologiją parodė, kad saulės UV spindulių žala gali būti pastebima jau ankstyvoje jaunystėje. Įprasta manyti, kad oda pažeidžiama per daugelį metų ir ta žala pasirodo brandžiame amžiuje, bet naujausi tyrimai rodo, kad tai ne visai teisingas požiūris. Žala „jaunėja“.

Deja, nėra lengva „įlysti“ į žmogaus organizmo vidų ir pamatyti plaučius, - tam reikia technologijų. Tas pats ir su saulės daromu poveikiu mūsų odai, ypač kai įdegis atrodo apgaulingai – mat estetiškai patrauklus rudas odos atspalvis daugeliui asocijuojasi su sportiškumu, patrauklumu, gera savijauta, stiprina asmeninį žavesį ir pasitikėjimą savimi.. Ultravioletinė fotografija efektyviai parodo tikrąjį saulės poveikį. Selektyvi epidermio melanino ultravioletinės šviesos absorbcija leidžia užfiksuoti margą vaizdą - hiperpigmentaciją, būdingą fotosenėjimo (priešlaikinio odos senėjimo, odos pakenktos saulės) požymį. Žmogaus akiai matomi šviesos spinduliai patenka į 400- 750 nanometrų diapazoną (spektras, naudojamas įprastoje fotografijoje), o UV nuotraukose fiksuojama šviesa apima intervalą nuo maždaug 1 400 nanometrų, tad blykstė gali atskleisti plika akimi nematomus ženklus.Mokslininkai iš Kolorado (JAV) universiteto neseniai išbandė UV fotografijos technologiją ir kaip priemonę kovoje su vėžiu. Jie tyrinėjo prielaidą, kad faktiniai rizikos melanomos vėžiui požymiai – pavyzdžiui,  strazdanos, „raudoni“ plaukai, mėlynos akys, ir / arba odos blyškumas – galėtų būtų papildyti tam tikrais odos ženklais, matomais per UV fotografiją. Ištirta beveik 600 12-mečių vaikinų ir merginų su rizikos požymiais. Iš UV nuotraukų matyti, kad ir jų oda jau akivaizdžiai rodo dėmes nuo saulės spindulių. Tyrimo rezultatai publikuoti JAV dermatologijos akademijos leidinyje „Journal of the American Academy of Dermatology”.

Dermatologas ir tyrimo bendraautorius Robertas Dellavalle‘as teigia, kad fotografuojant naudojant UV šviesą su blykste gaunamas vienos sekundės buvimo saulės spinduliuose atitikmuo, ir pasirodo negražios ir net siaubingos detalės, net mažamečių odoje. Anksčiau tokią odą vadino „valstiečių oda“,“ jūreivių  oda“, nes tai buvo būdinga tik tiems žmonėms, kurie neišvengiamai daug laiko praleisdavo, dirbdavo saulėje. UV fotografijų vaizdai dažnai atrodo šokiruojantys, tačiau jie stiprina žmonių sąmoningumą dėl apsaugos nuo saulės reikalingumo ir ugdo norą gydytis.Kai kurie vaikai išsigąsta ir net nenori pažvelgti į gautus vaizdus, kurie panašūs į juodus rūkalių plaučius, bet žinios apie saulės žalą gali turėti svarbų teigiamą poveikį šiuo gyvenimo laikotarpiu. Dellavalle sako, kad UV nuotraukos atskleidė odos žalą vaikams, net jaunesniems nei 2 metai! Tai nustebino netgi dermatologą, dirbantį su įvairiais odos pažeidimais ir metų metus agituojančiu už apsaugą nuo saulės, ir įkvepia ieškoti naujų būdų informacijos sklaidai. 20 000 JAV dolerių kainavę tyrimai yra be galo svarbūs ne tik dabar, bet ir „auginant“ dabartinius mokinius ir studentus, kad besaikis deginimasis lauke ir soliariumuose jiems gali pakenkti jau dabar, o ne tolimoje ateityje. Žinios apie saikingą buvimą UV spinduliuose, galvos apdangalus, apsaugines kosmetines priemones gali pasitarnauti padedant išvengti didelių sveikatos problemų vėliau. Juk melanoma - agresyviausia odos vėžio forma, o jos išsivystymui didelę įtaką turi būtent UV spindulių poveikis. Mokslininkai įrodė, kad 65 proc. melanomų ir 90 proc. batalinių ląstelių odos vėžį sukelia ultravioletiniai saulės spinduliai. Melanomos atveju reikšmingas ne kaupiamasis (kumuliacinis) UV poveikis, o UV spindulių sukelti ūmūs nudegimai pūslėmis, nuolat pasikartojanti intensyvi UV spinduliuotė. Agresyvūs UVA spinduliai pasiekia giliausius odos sluoksnius, sužadina kolageną naikinančius fermentus ir sukelia DNR mutaciją; veikiant jiems dažniau vystosi piktybinės odos vėžio formos.

Ir nors „tamsesni“ iš mūsų, turintys mažiau strazdanų ir mažiau rizikos veiksnių, galime degintis drąsiau, šios mokslininkų išvados yra priminimas, kad negalime nekreipti dėmesio į UV spindulių sukeliamą žalą odai.  Jei plika akis nemato žalos, nereiškia, kad jos nėra.

Kosmetologė Eglė Stalaučinskytė pataria: kosmetikos priemonės jau šiuio metu, netgi ir neatostogaunat ir nepraleidžiant labai daug laiko lauke, reikėtų naudoti su saulės filtrais (SPF 20-30). Nesvarbu, kad visą dieną praleidžiate biure, vis tiek saulė Jus pasiekia kelionėje į/ iš darbo, per automobilio stiklą, pietaujant ir t.t. Tinka tiek dieniniai kremai su apsauga, tiek ir kreminės  ar birios mineralinės pudros, tepamos ant dieninio drėkinamojo kremo, tiek ir trigubo poveikio kremai – suteikiantys odai drėkinimą, atspalvį ir UV apsaugą. Atostogų metu, vykstant į karštesnius kraštus ir daugiau laiko praleidžiant saulėje, reikalinga stipresnė apsauga).

  Kreminis pudros pagrindas EXUVIANCE Skin Caring Foundation SPF20
Šaltinis: UAB „Sugihara PRO“