Jūs esate čia: Pradžia > Vaikų odos apsauga nuo saulės

Vaikų odos apsauga nuo saulės

Mintį, kad vasarą galima apsieiti be kremų su apsauga nuo UV, iš galvos reikėtų išmesti kaip labai neprotingą. Ypač apdairūs turi būti šviesiaodžiai ir mūsų mažųjų tėvai. Dermatologai pastebi, kad dažnai tas suprantama tik grįžus po atostogų, kai tenka lankytis pas gydytoją dėl nudegimų. Juk sulaukę vasaros lietuviai neįsivaizduoja poilsio be saulės. Tėveliai vežasi mažylius prie jūros ar šiaip į gamtą ir būtinai juos "pakepina" saulėje. Mat kokios atostogos, jei “nesimato”… Vasara pas mus trumpa, dažnai ji gana vėsi ir lietinga, tad jau kai užeina karščiai ar nuvykus pailsėti į pietinius kraštus, stengiamasi “atsigriebti” su kaupu, per savaitę sugerti visą įmanomą įdegį, koks dar pratinimasis prie saulės palaipsniui…

Tiesa ta, kad šiek tiek saulutės nepakenks - mažos UV spindulių dozės yra būtinos gerai mūsų savijautai ir vitamino D sintezei, tačiau pamirštamas saikas, trūksta žinių, neįvertinamas blogasis saulės spindulių poveikis.

Vaikų odelė daug jautresnė nei suaugusiųjų, todėl greičiau pažeidžiama. Saulės nudegimai kelia jiems daug didesnę grėsmę nei suaugusiesiems. Kūdikiams ir mažiems vaikams saulėje būti pavojinga. Mažylių iki trejų metų odos struktūra yra kitokia: ji daug plonesnė, joje yra mažai ląstelių, gaminančių melaniną. Iki dvejų metų mažylio organizmas dar neišmoksta kaupti odoje pigmento melanino. Kitokia ir mažylių apsauginio barjerinio hidrolipidinio sluoksnio sandara, galutinai neišsivysčiusios jų prakaito liaukos, nesusiformavę kiti apsauginiai mechanizmai. Todėl tiesioginis kontaktas su saule jau po kelių minučių gali baigtis bėda – jų odelė gali labai greitai nudegti, netgi iki pūslių. Be to, saulės žala "kaupiasi" nuo vaikystės ir pasireiškia vėliau, gali net ir po 20–30 metų.

Kenksmingo saulės poveikio rezultatas – tai ne tik paraudusi, peršinti ir skaudama oda. Jei vaikas pernelyg dažnai būna saulėje, atskirose ląstelėse gali pradėti vykti negrįžtami pokyčiai. Sveiko suaugusio žmogaus organizmas turi įvairių apsauginių mechanizmų, leidžiančių atkurti arba atnaujinti DNR. Vaikų organizmo apsauginis mechanizmas dar nėra galutinai susiformavęs, o imuninė sistema nėra pakankamai veiksminga. Būtent dėl to DNR pokyčiai itin pavojingi ir gali turėti neigiamos įtakos sveikatai visą tolesnį vaiko gyvenimą. Oda, daugelį kartų patyrusi saulės sukeltą nudegimą, linkusi greičiau raukšlėtis, sausėti, odelėje gali atsirasti pigmentinių dėmių, įvairaus pobūdžio odos darinių, apgamų ar net odos vėžys, kartu ir melanoma. Taigi, jeigu mažylis ilgai būna stiprioje saulėje vaikystėje, padidėja jo jautrumas saulei, iškyla pavojus susirgti melanoma užaugus. Didžiausias pavojus yra tas, kad neigiami odos pokyčiai vystosi nepastebimai ir nebeišnyksta. Tyrimais įrodyta, kad net apie 80 proc. saulės sukeltų odos pažeidimų atsiranda iki 18 metų, o jų padariniai išryškėja po 20-ies ar net 30-ies metų.

Mažylį gali išberti nuo saulės - jam gali pasireikšti alergija saulei. Neretai mažylį, net ir trumpai palaksčiusį saulėkaitoje, išberia. Ant veido atsiranda paraudimų, gali atsirasti egzemą primenantis bėrimas – oda parausta, joje iškyla smulkių mazgelių, pūslyčių. Pažeistą vietą peršti, niežti, jaučiamas deginimas, gali net pradėti šlapiuoti. Tai gali būti alergija saulei. Dėl ko ji atsiranda, iki galo nėra aišku, tačiau manoma, kad kaltas imuninis saulės netoleravimas. Beje, kartais bėrimai ir niežulys būna smarkesni tose vietose, kurias saulės spinduliai pasiekia rečiau.

Apsaugos nuo saulės priemonės vaikams skiriasi nuo suaugusiųjų, jų odelei apsaugoti reikia rinktis priemones su stipresniu UV spindulių filtru. Vaikams labiausiai tinka kremai su stipriu UV spindulių filtru (ne mažesniu kaip SPF 30, o geriausia – SPF 50+). SPF skaičiai rodo tik apsaugos nuo UVB spindulių lygį. Būtina įsidėmėti, kad odos ištepimas apsauginiu kremu dar nereiškia, jog ultravioletiniai spinduliai jos visiškai nepasiekia. Dalis spindulių prasiskverbia ir pro kremus su apsauginiu filtru nuo saulės, ir pro drabužius, todėl piktnaudžiauti saulės voniomis bet kuriuo atveju nereikėtų. Iki pusės metų kūdikį (dar geriau – mažylį iki trejų metų) geriausia saugoti ne kremais nuo saulės, o išvis kuo mažiau joje būnant. Reikia turėti keletą apsauginių priemonių – vieną didesnės apsaugos, kitą –  mažesnės. jei mažylis yra šviesios baltos odos, pirmuosius saulės spindulius pasitikite ištepę jo kūną ir veidą kremu su didesne apsauga, jam įpratus prie saulės spindulių, apsauginį faktorių galima kiek sumažinti. Taip pat svarbu, kur jūs deginsitės – Lietuvoje ar, tarkim, Ispanijoje. Pietų šalyse saulės aktyvumas yra didesnis, todėl ir reikėtų rinktis kremą su pačiu didžiausiu SPF. Apsauginį kremą patariama tepti storu sluoksniu, o atviros kūno vietos tepamos dažniau ir kruopščiau.
Po saulės vonių ir vaikams reikia naudoti priemones, kurios atkurtų drėgmę ir neleistų odelei išsausėti. Kiekvienąkart pabuvus saulėje reikėtų vartoti atkuriamąsias priemones, kurios stiprina vaikų odą ilgą laiką.

ĮDOMU: Specialistai patikrino, kokie kremų nuo UV kiekiai atsiduria ant paplūdimių mėgėjų odos, ir savo stebėjimus aprašė žurnale „The Journal of Dermatology“. Eksperimento dalyviai dviejuose Europos kurortuose karštą vasaros dieną naudojo produktus, į kuriuos buvo įmaišyta fluorescencinių dažų, – iš jų švytėjimo labai gerai matėsi, kurie odos plotai buvo patepti priemone, o kuriems nekliuvo. Paaiškėjo, kad žmonės ne tik paliko „nuogas“ sunkiau prieinamas arba akims nematomas zonas, kaip antai: viršutinę nugaros dalį, ausis, ruožus palei plaukus ir drabužius, bet ir padengė savo kūnus daug plonesniu kremo sluoksniu nei reikėtų. Dalis pasitenkino viso labo 10 proc. ar dar mažiau rekomenduojamo kiekio! Deja, tenka daryti išvadą, kad dauguma iš mūsų niekada nesusikuria apsaugos, nurodytos produkto etiketėje, nes geriausiu atveju išnaudoja tik 60 proc. tam reikalingos jo dozės. Atrodytų, problemos turėtų nebelikti naudojant priemones su stipriu saulės filtru, pavyzdžiui, SPF 50. Tačiau akivaizdu, kad ir toks filtras ne ką padės, jei iš taupumo ar nežinojimo užsitepsime tik 10 proc. reikalingo kremo kiekio, nes tokiu atveju SPF 50 prilygs SPF 5. 1 cm2 turi tekti 2 mg apsauginės priemonės. Paprastai teigiama, kad viso kūno apsaugai reikia apie 30 ml kremo.

Reziumuojame:

 • Visada laikykitės naudojimo instrukcijos, nurodytos etiketėje. Daugelį kremų reikia teptis iš anksto, dar namie, o ne nusimetus drabužius paplūdimy. Odos biopsija rodo, kad UV ląstelėms pakenkia du kartus greičiau nei oda paraudonuoja.
 • Neapgaudinėkite savęs: jei nesimato odos nudegimo požymių, dar nereiškia, kad neprisidarėte bėdos. Nesaugant odos UV spinduliai kaskart veikia gilesnius jos sluoksnius, o rezultatai gali išryškėti ateityje. UV ne tik pažeidžia ląsteles, bet ir griauna organizmo savireguliacijos mechanizmus – dėl to ląstelės su defektais ima kauptis.
 • Įdegiu oda ginasi nuo saulės spindulių -  iš tikrųjų tai odos apsauginė reakcija.
 • Tinkamai saugantis nuo vaikystės,net 70 procentų sumažėja rizika susirgti odos vėžiu. Kosmetiniai kremai dažnai naudojami neteisingai.
 • Kita svarbi kremo savybė - atsparumas vandeniui, kuri garantuoja geresnę apsaugą nuo saulės po maudynių. Nederėtų pamiršti, kad net labai atspari vandeniui priemonė po maudymosi išlaiko tik apie 50 procentų savo savybių.
 • Nenaudokite senesnių kaip prieš 3metus pagamintų gaminių.
 • Atlikto tyrimo duomenimis, daugiau pigmentinių dėmių turi tie vaikai, kurie leidžia laiką saulėje būtent vidurdienį. UV spinduliai skatina vitamino D gamybą (vitaminas D apsaugo kaulus nuo osteoporozės), aktyvuoja melanino gamybą odoje, o ilgainiui sukelia ir negrįžtamus odos ląstelių pokyčius.
 • Saulės voniomis mėgautis galima tol, kol neskauda odos. Jei pajautėte skausmą ir pastebėjote, kad oda tapo rausva, reikia trauktis nuo tiesioginių saulės spindulių į pavėsį. Paraudusi oda paplūdimyje yra stiprus nudegimas, kurį pamatome tik vakare. Prie saulės vonių reikia pratintis po truputį.
 • Saulės spinduliai gali sukelti ir fototoksines odos ligas. Tuomet oda yra sudirginama net nuo menkiausio saulės poveikio. Gali atsirasti ir bėrimas. Tokiu atveju saulės reikia vengti ir naudoti UV apsaugantį kremą (saulės apsaugos faktorius turėtų būti didesnis nei 50).
 • Nuo UV spindulių apsaugančių kremų yra daug, tačiau rinktis patartina turintį platų apsaugos spektrą nuo UVA ir UVB.
 • Nepirkite didelių pakuočių manydami, jog jų pakaks keleriems metams. Priemones reikia rinktis pagal odos tipą ir paskirtį: paskaičiuokite, kiek dienų atostogausite, atsižvelkite, kiek kremo reikia vienam viso kūno ištepimui irk ad tepti reikia keliskart per dieną, ir žinosite, kokios talpos priemonių reikia jums ir mažyliams. Pernykštės priemonės gali būti pasenę ir praradę savo apsaugines savybes. Visada atkreipkite dėmesį į produkto galiojimo laiką, nurodomą ant pakuotės, ir kiek mėnesių jis tinkamas naudoti po atidarymo.

Sugihara PRO inf.